Yeni Ar-Ge Çiftliğimiz

CP Yem Teknoloji Departmanı Teknik Müdürü İbrahim Öztürk ile Yeni AR-GE çiftliğimiz üzerine söyleşi yaptık.

İbrahim Bey, çiftliğimizden bahseder misiniz?

Almanya’dan ithal ettiğimiz 238 baş düvemiz ile start verdiğimiz CP’nin bir Ar-Ge işletmesi. İşletmemizin sağmal kapasitesi 240 baş, sağımhanemiz ise 480 baş kapasiteli. Burada 240 tane hayvan barındıracağız. Doğumhane, revir, genç hayvan, küçük hayvan ahırlarımız var.

Çiftliği kurarken nelere dikkat ettiniz?

Biz burada bir sağmal işletmesinin nasıl olması gerektiği konusunda gereken her şeyi yaptık. İnsanlara bunu göstermeye çalışıyoruz: Ayak banyosu ile, görmüş olduğunuz hayvan altlıkları ile, yağmurlama sistemleri, fan sistemleri ile… Yazın sıcaklık stresine karşı süt kaybı yaşamamak amacı ile sağmal ahırda 40 tane fan sistemi kurduk. 240 tane yağmurlama sistemi… Çünkü sıcak stresi sağmal hayvanlar için çok büyük bir sağlık sorunu ve aynı zamanda verim sorunu.

AR-GE çiftliğimizin kurulma amacı nedir?

Amacımız ülke hayvancılığına katkıda bulunmak, kaba yemin hayvan beslemede kalitesi, yataklığın, ayak sağlığının hayvan beslemede önemi, sıcak stresine karşı yapılan mücadelenin hayvan sağlığı ve süt verimi için önemi… İnsanlara bunu göstermeye çalışıyoruz. Çünkü yatırımcılarımız çok güzel binalar inşa ediyorlar, çok kaliteli hayvan alıyorlar, fakat yoncanın kötü kalitelisini, ucuzunu, yemin uzun vadeli ucuzunu almaya çalışıyorlar. Böyle hayvancılık yapılmaz. Eğer bir şeyi doğru yapmak istiyorsanız, her şeyin en iyisini kullanmak zorundasınız. En iyi yataklık, en iyi fan sistemi, en iyi sağımhane sistemi, efendim en iyi yem, en iyi yonca, en iyi silaj, en iyi genetik ve en iyi yönetim. Bunlar bir araya geldiğinde maksimum süt üretimine ulaşabiliriz. Bunun içinde elimizden gelen her şeyi yaptık. İnşallah başarılı oluruz. Ülke hayvancılığına özellikle bölge hayvancılığına faydamız olur.

Ülkemize hayırlı olamsını diler, teşekkür ederiz.

Top